Maurice Steijn udzielił wywiadu dla Ajax TV, w którym odniósł się do współpracy z nowymi zawodnikami i stosunków między nim a Mislintatem.

Na początku wywiadu trener Ajaxu odniósł się do tego, że tak naprawdę drużyna jest świeża i zawodnicy przychodzili bardzo późno i nie zdążyli się zgrać, stąd wyniki meczów były rozczarowujące.

“Teraz mamy chłopaków trochę dłużej i widzę, że piłkarze mają obiecane umiejętności”.

Możesz to rozwinąć?

Było kilku piłkarzy, których zbyt dobrze nie znałem, ponieważ byłem skupiony na przygotowaniach do meczów. Sven znał tych piłkarzy trochę dłużej. Był w kontakcie z tymi graczami już kilka miesięcy zanim przyszli do Ajaxu. Ja znałem ich tak naprawdę z kilku filmów i treningów. Teraz wszyscy wrócili z meczów reprezentacyjnych i fakt, że 90% z nich grało w reprezentacji pokazuje, że zatrudniliśmy jakościowych piłkarzy. Dzisiaj miałem całą grupę w końcu razem, co mnie bardzo ucieszyło.

Po meczu z Fortuną było dużo zamieszania w wielu aspektach gry. Jak to widziałeś po meczu?

Myślę, że powinniśmy to widzieć w odpowiednim kontekście. Zauważyłem, że wielu ludzi widziało to zupełnie inaczej niż ja. W moich oczach nie wyglądało to tak źle. Powstało wiele złych historii ale Sven i ja pozostawialiśmy w kontakcie po meczu. On pojechał na wakacje, ja spędziłem kilka dni poza domem. Spotkaliśmy się razem na kawie i porozmawialiśmy. Czasem wypowiada się słowa, które powodują tarcia, ale wytłumaczyliśmy sobie wszystko. Oboje jesteśmy profesjonalistami i chcemy dla Ajaxu wszystkiego, co najlepsze.

Ludzie mieli wrażenie, że jesteś zadowolony tylko z transferu Sutalo, a z reszty zawodników już nie.

To jest nonsens. Jedyną rzeczą, jaką próbowałem powiedzieć, to że nie znałem tak dobrze nowych piłkarzy. Przylecieli bardzo późno i nie miałem czasu, żeby obejrzeć dziesięciu meczów z nimi. Widziałem tylko kilka. Pierwsze wrażenie jest dobre.

Widziałeś już dłużej tych zawodników, na czym teraz chcesz się skupić?

Na budowie drużyny, mamy zupełnie nową grupę, Jedenaście narodowości. Zaczęliśmy używać języka angielskiego (jako pierwszego) na treningach, żeby wszystko było zrozumiałe dla każdego. Używamy kombinacji języka angielskiego i holenderskiego. Oglądamy też dużo filmów z meczami Ajaxu, aby zawodnicy zobaczyli, czego od nich oczekujemy i jaki jest styl gry Ajaxu. Jak się gra na ich pozycji, jak mamy ustawione linie. To nam zajęło dużo czasu przez kilka ostatnich dni i nad tym dużo pracujemy.

W jakim stopniu i na jakim etapie są przygotowania graczy do systemu gry Ajaxu?

Normalnie takie rzeczy dzieją się automatycznie, ale tutaj musimy sobie to zbudować. Wiadomo, że jeśli nie masz wszystkich graczy to taka budowa nie ma sensu, nie możesz tego zrobić. Teraz mam wszystkich i możemy zacząć to robić. Jeżeli masz bardzo dobrych graczy, to uda się to bardzo szybko, mam taką nadzieję. Na pewno nie będzie tak, że wystawimy zupełnie nową jedenastkę w meczu przeciwko Twente w niedzielę. Kilku nowych graczy musi się jeszcze przyzwyczaić do naszych warunków i stylu gry.

Rezultaty meczu Ludogoretsem i Fortuną były bardzo rozczarowujące, tak samo jak styl gry i możliwości drużyny. Teraz po dwóch tygodniach, jak Ty to widzisz?

Widzę to tak samo, jak Ty, byliśmy słabi w obydwóch meczach. Nie byłem zadowolony z wielu aspektów gry, ale to są rzeczy, które możesz poprawić na treningach. Wysokie piłki były słabe, ruchy bez piłki również, intensywność gry nie była na zbyt wysokim poziomie. Bądźmy szczerzy, nie zasłużyliśmy w tych meczach na nic więcej. To jest wiadome, że musimy być lepsi.

Twente na wyjeździe, Marsylia i Feyenoord u siebie, co o tym myślisz?

Jestem podekscytowany, oczywiście będzie to ciężki tydzień, zwłaszcza bardzo ważny mecz z Twente w niedzielę.

Widzisz, że to są trzy trudne mecze z ciężkimi rywalami?

Może tak, fizycznie pewnie też, ale nie będziemy grali rezerwowym składem, nie będziemy oszczędzać graczy. Nie możemy sobie pozwolić na to, żeby przeciwko Twente wystawić skład rezerwowy, żeby na Marsylię oszczędzać graczy. Nie możemy tego zrobić, że względu na sytuację, w której jesteśmy. Każdy mecz zaczniemy najmocniejsza jedenastką i będziemy walczyć o zwycięstwo, lubię wyzwania.

Czy trudno Ci będzie grać przeciwko synowi (red. syn Steijna gra w Twente)?

To będzie wspaniałe uczucie grać przeciwko synowi.

Jak forma Bergwijna i Berghuisa?

Obydwaj zawodnicy będą gotowi. Bergwijn miał drobny uraz, a Berghuis pauzował za kartki. Brakowało nam ich w ostatnich meczach. Są to bardzo ważni zawodnicy, którzy trzymają grupę. Cały skład będzie gotowy. Nie ma żadnych kontuzji, ani zawieszeń. Wszyscy będą gotowi na niedzielę.

źr. Ajax TV

Zostaw komentarz