Ajax Amsterdam jest znany w całej europie jako klub posiadający jedną z najlepszych szkółek piłkarskich na całym świecie. Na przestrzeni lat akademia wychowała takie sławy i legendy jak : Johan Cruijff, Edwin van der Sar, Dennis Bergkamp, Patrick Kluivert, Marco van Basten. Wychowankowie Ajaksu stanowili i cały czas stanowią o sile reprezentacji i wielu czołowych klubów europejskich. Byli to oraz są to tak doskonali piłkarze jak: Rafael van der Vaart, Ryan Babel, Wesley Sneijder, Maarten Stekelenburg,, John Heitinga czy Nigel de Jong. Ajax regularnie dostarcza również swoich wychowanków do młodzieżowych reprezentacji krajów. Po kilku latach zawodnicy z sukcesami grają również w pierwszej reprezentacji kraju czyniąc przy tym wielkie kroki do przodu.

Akademia może pochwalić się również udanym skautingiem i wychowaniem na doskonałych piłkarzy zawodników, którzy nie zaczynali gry dla Amsterdamskiego klubu od początku. Ajax znalazł i wypromował takie sławy jak: Jan Vertonghen, Luis Suarez, Toby Alderweireld, Christian Eriksen oraz wielu innych.

Swój program szkolenia Ajax rozszerzył również na Południową Afrykę współpracując z Ajax Cape Town. Sytuację szkolenia i wypatrywania nowych zawodników Ajax rozszerzył również na Amerykę nawiązując kontakt z klubem Ajax America. W historii znaleźli się zawodnicy, którzy zostali przeniesieni z drużyny Cape Town do pierwszego składu Ajaxu w którym z sukcesami występowali. Byli to m.in. Steven Pienaar, Eyong Enoh.

W 1995 roku reprezentacja narodowa Holandii była złożona w dużej części z zawodników Ajaxu. Edwin van der Sar w bramce; Michael Reiziger, Frank de Boer, Danny Blind w obronie; Ronald de Boer, Edgar Davids, Clarence Seedorf w pomocy; Patrick Kluivert Marc Overmars w ataku.