HET HOUTEN STADION

W pierwszych latach po oficjalnym założeniu klubu, drużyna rozgrywała swoje spotkania w różnych lokacjach w północnej części miasta. Taki stan trwał do 1907 roku, kiedy to klub przeniósł się na Het Houten Stadion, czyli “Drewniany Stadion”, gdybyśmy pokusili się o dosłowne tłumaczenie. Obiekt ten znajdował się bliżej centrum niż poprzednie boiska. Warunki nie były jednak idealne, ponieważ przez cztery lata nie było trybun, a także szatni i bieżącej wody. W 1911 roku wybudowano dwie trybuny, jedną z miejscami siedzącymi, drugą natomiast tylko ze stojącymi. Pięć lat później dobudowano kolejne, nieco mniejsze trybuny, które zasponsorował biznesmen Wim Eggerman, który w tym czasie pełnił także funkcję prezesa Ajaksu. Klub zaczynał radzić sobie coraz lepiej i krajowe sukcesy przyciągały coraz więcej kibiców, co oznaczało, że stadion ten stał się zdecydowanie za mały w latach trzydziestych. W trakcie ostatniego meczu z Feyenoordem praktycznie niemożliwe było wykonywanie rzutów rożnych, ponieważ obiekt był tak zapełniony. Na meczu pojawiło się około 15 tysięcy widzów.

STADION DE MEER

W grudniu 1934 roku Ajax w końcu przeniósł się na inny stadion. W meczu inauguracyjnym piłkarze z Amsterdamu pokonali 5:1 Stade Français. Obiekt został wybudowany w całości z cegły oprócz betonowych czterech trybun. Do głównego budynki została przyłączona także hala sportowa, co wówczas uznawane było za ogromny luksus. Architekt stadionu, Daan Roodenburgh opisywał swój projekt jako wykwintny i piękny dom z ogromnym ogrodem. Budowa kosztowała około 300 tysięcy guldenów, co bardzo nadszarpnęło ówczesny budżet klubu.

Pierwotnie stadion mógł pomieścić 22 tysiące widzów, a maksymalnie nawet 29,5 tysiąca. Pod koniec lat osiemdziesiątych ze względów bezpieczeństwa pojemność została zmniejszona do 19 tysięcy. W 1968 roku przy głównym wejściu została dobudowana restauracja, natomiast trzy lata później obiekt został wyposażony w cztery słupy oświetleniowe, co w tamtych czasach zaczynało być pożądane i nawet obowiązkowe na stadionach. W 1985 roku De Meer jako pierwszy stadion w Holandii miał już Sky Box, czyli luksusowe loże VIP na trybunie głównej. Ostatni poważny remont na obiekcie przeprowadzono w 1988 roku na stoisku prasowym.

Na De Meer rozegrano pięć spotkań reprezentacji Holandii, która wygrała wszystkie z nich. Rywalami Holendrów byli Islandia (5:0, eliminacje do Mundialu, 1973), Dania (6:0, towarzyski, 1984), dwukrotnie Cypr (7:1, eliminacje do Mundialu, 1985 oraz 4:0, eliminacje do Euro, 1987) i Jugosławia (2:0, towarzyski, 1992).

Stadion ten również zaczynał być w końcu za mały dla Ajaksu. Klub najważniejsze i najbardziej prestiżowe spotkania rozgrywał na dużo większym Stadionie Olimpijskim, ale coraz częściej pojawiały się pomysły przebudowy De Meer lub budowy nowego obiektu. Pierwsze projekty przygotowano w latach siedemdziesiątych, ale je odrzucono. Nie próżnowali także rywale, ponieważ zarówno w Eindhoven jak i Rotterdamie były już lepiej funkcjonujące obiekty. Z powodu zaniedbania Stadionu Olimpijskiego to De Kuip przejął swoisty monopol na mecze reprezentacji Holandii i prestiżowe koncerty. Na to zareagować musiała stolica. W 1991 roku zapadła ostateczna decyzja o budowie nowego stadionu na południowo-wschodniej części miasta. W 1996 roku Ajax przeniósł się na Amsterdam ArenA. Ostatni mecz na De Meer rozegrano 28 kwietnia 1996 roku, Joden pokonali Willem II Tilburg 5:1. Stadion został pożegnany w świetnym stylu, ponieważ klub przy okazji mógł świętować zdobycie 26. mistrzostwa Holandii. Obiekt został oficjalnie zamknięty 6 sierpnia 1996 roku.

De Meer był stadionem Ajaksu przez 61 lat i 241 dni. Klub rozegrał na tym obiekcie 953 mecze, z których wygrał 742, zremisował 120 i przegrał 91. Bilans bramkowy to 3038-929.

STADION OLIMPIJSKI

Ten wielofunkcyjny obiekt sportowy został oddany do użytku w 1928 roku na Igrzyska Olimpijskie. Początkowo mógł pomieścić 34 tysiące widzów, jednak władze miasta zdecydowały w 1937 roku o powiększeniu pojemności do 64 tysięcy. Jak już wspomnieliśmy – Ajax rozgrywał na tym stadionie część swoich pojedynków – głównie mecze w europejskich pucharach oraz najbardziej prestiżowe starcia krajowe, które wymagały zdecydowanie większej pojemności trybun niż te, które oferował Stadion De Meer. Reprezentacja Holandii rozegrała na tym stadionie 77 spotkań, z których wygrała 32, a przegrała 24.

24 września 2014 roku Ajax ponownie rozegrał oficjalny mecz na tym obiekcie w Pucharze Holandii przeciwko JOS Watergraafsmeer. Stadion rywali nie spełniał wówczas wymagań. Ajax zwyciężył aż 9:0. Był to pierwszy mecz Ajaksu w tym miejscu od 1996 roku. W kolejnych latach klub zdecydował się wrócić na ten obiekt i rozgrywać mecze sparingowe w trakcie letnich przygotowań do sezonu. Stadion Olimpijski, podobnie jak De Meer, przestał być używany przez klub w 1996 roku, kiedy do do użytku oddano Amsterdam ArenA.