Wszystko wskazuje na to, że Eredivisie wywalczy sobie dwa gwarantowane miejsca w fazie grupowej Ligi Mistrzów od sezonu 2024/2025.

Wszystko zaczęło się od głębokiego dołka. W sezonie 2017/2018 liga holenderska szorowała po dnie. Wszystkie zespoły eredivisie odpadły już we wstępnych fazach pucharowych i nikt nie awansował do fazy grupowej żadnych z europejskich rozgrywek.

Zmianę zapoczątkował Ajax. Pamiętny sezon 2018/2019, w którym to nasz zespół musiał przejść trzy rundy eliminacji, aby dostać się do Ligi Mistrzów. Jak pamiętamy, doszedł aż do półfinału, co spowodowało, że eredivisie przesuwała się w rankingu UEFA i z 12. miejsca awansowała na obecne 6.

Oczywiście kolejne sezony były równie udane, do Ajaxu dostosowały się inne zespoły ligi holenderskiej i raz po raz zaliczały świetne starty w europejskich pucharach. W zeszłym sezonie eredivisie zajęła w rankingu UEFA 2. miejsce! Lepsza była tylko liga angielska, a za nami hiszpańska, niemiecka, włoska i francuska.

Ten sezon jest również bardzo dobry. Można nawet powiedzieć, że to, co zapoczątkował Ajax inne zespoły zagrały jeszcze lepiej. Wczorajsze zwycięstwa Feyenoordu i AZ Alkmaar z Lazio spowodowały, że nikt nam już 6. miejsca nie odbierze. To wszystko jest bardzo dobrym prognostykiem na przyszłe sezony. Dzięki temu nie trzeba będzie przebijać się przez milion rund eliminacji, grając już od lipca, tylko będzie można spokojnie budować kadrę na rozgrywki europejskie. Poza tym dwa stałe miejsca w Lidze Mistrzów, to jest coś, o czym kiedyś nie było w ogóle mowy, a teraz staje się rzeczywistością. Oby jak najdłużej.

 

Zostaw komentarz