Alfred Schreuder udzielił obszernego wywiadu, w którym poruszył tematy transferów, piłkarzy oraz zbliżającego się sezonu.

Amsterdamczycy bardzo odważnie działali w tym okienku transferowym, co zaowocowało transferami Basseya, Brobbeya, Wijndala i Bergwijna. Ajax stracił jednak również kilku piłkarzy, którzy stanowili trzon drużyny i Schreuder nie chce stracić już nikogo więcej.

“Sprzedaliśmy już wielu piłkarzy, a to nie zdarzało się w ostatnich latach. Sprzedaliśmy już tak wielu, że nie zakładam odejścia kolejnych. Nie byłoby dla nas dobre, aby stracić kolejnego piłkarza pierwszego składu.” – powiedział boss odnosząc się do sytuacji Antonego.

Już w przyszłym tygodniu Ajax czeka mecz o Johan Cruyff Schaal z PSV, które w przygotowaniach do sezonu jest dalej. Rok temu ta “przewaga” klubu z Eindhoven skutkowała bardzo wysoką porażką na Johan Cruyff ArenA.

“PSV rozpoczęło przygotowania nieco wcześniej. Patrzę na rywali jednym okiem, bo to nie ma wpływu na Ajax. Ja chcę skupić się tylko na swoim klubie. Jeśli chodzi o resztę? Nie uważam, żeby istotne było to, co robi PSV.”

“Ten tydzień był dla nas dobry. Pracowaliśmy na świetnych obiektach i mieszkaliśmy w doskonałym hotelu. Mamy dobry skład i widziałem wiele dobrych rzeczy. Nastawienie chłopaków jest świetne. Wciąż oczywiście są rzeczy, które trzeba poprawić. W selskcji doszło też do wielu zmian, więc trzeba do siebie przywyknąć. Mam już w głowie 70-80 procent składu, ale wiem, że potrafię też dokonywać dobrych rotacji.” – powiedział Schreuder (przed odwołanym meczem z Eintrachtem)

Mimo tego, że Amsterdamczycy wydali w tym okienku ogromne pieniądze, niekoniecznie oznacza to, że to już koniec transferów w Amsterdamie.

“Nigdy nie wiesz, co wydarzy się w trakcie okienka. Wciąż pracujemy nad pewnymi wzmocnieniami po lewej i prawej stronie. Jesteśmy w stałym kontakcie, pracujemy razem, a to bardzo ważne.”

Menadżer poruszył temat Martina Braithwaite’a, którego nazwisko niespodziewanie przewija się w kontekście transferu. Schreuder bardzo chciałby wzmocnić linię ataku.

“To ciekawe nazwisko, ale uważam, że to bardziej typ Brobbeya. Jeśli nic się nie wydarzy, nie sądzę abyśmy poszukiwali tego typu piłkarza. Nie chcę całkowicie tego skreślać, ale naprawdę szukamy innego typu. Taki transfer nie bedzie jednak łatwy, ponieważ prawdopodobnie nie będzie piłkarzem podstawowego składu. Chłopak w wieku 25-26 lat nie zgodzi się na taką rolę. Wtedy zaczynasz myśleć bardziej o kimś takim jak Klaas-Jan Huntelaar czy Luuk de Jong. Jak wiele razy De Jong ratował Barcelonę w poprzednim sezonie? Początkowo ten transfer bardzo krytykowano, ale ostatecznie żegnano go chwaląc.”

Niewykluczone, że rolę 9 będzie pełnił w tym sezonie Mohammed Kudus, który zrobił na nowym szkoleniowcu bardzo pozytywne wrażenie.

“Od początku korzystamy z niego na treningach jako napastnika lub prawoskrzydłowego. On gra opierając się na swojej intuicji, co czyni go trudnym do upilnowania dla obrońców. Jest też bardzo silny i zwinny. To nie żaden eksperyment, bo ja takich nie lubię. To konkretny pomysł i z pewnością jest to dla nas opcja.”

Schreuder będzie mógł w tym sezonie korzystać z wielu graczy mogących grać na więcej niż jednej pozycji. Kolejnym z takich piłkarzy jest Calvin Bassey.

“Nigdy nie myślę o piłkarzach w kontekście jednej pozycji. Wiem, ze grał dla Rangersów na środku i może to zrobić, ale wiem, że grał też jako lewy obrońca. Spisywał się tam doskonale, więc jest gotów do gry w dwóch miejscach.”

“Cieszę się, że Owen Wijndal i Steven Bergwijn wybrali Ajax, bo chcę pracować tylko z piłkarzami, którzy chcą tutaj grać. Cieszę się, że dołączyli do nas szybko, ale już wcześniej przygotowywali się i teraz ich rozwój przebiega szybciej.”

Najnowszym nabytkiem Ajaksu jest też Francisco Conceicao, który jednak nie dołączył jeszcze do klubu i fani nie wiedzą o nim wiele.

“To super interesujący zawodnik, z którego będzie w przyszłości bardzo wiele pożytku. Oczywiście, że może grać u nas z miejsca. Jeśli grałeś już wcześniej w Porto i strzelałeś gole, możesz to robić również w Ajaksie. Mamy naturalnie jednak na jego pozycji kilku innych, dobrych graczy.”

Schreuder cieszy się również z powrotu do Amsterdamu Briana Brobbeya i ma wobec niego duże oczekiwania.

“On nie jest przyzwyczajony do bycia podstawowym piłkarzem w profesjonalnym klubie piłkarskim. Naszą rolą jest mu to wytłumaczyć i ciągle pielęgnować taką wiedzę. Mamy w stosunku co do niego plan, bo chcemy, aby był w formie przez dłuższy okres czasu. To na koniec sezonu wygrywa się trofea i wtedy potrzebujemy go w pełnej dyspozycji.”

“Oczywiście, że Brian potrzebuje rywalizacji, ale jestem przekonany, że fizycznie jest w stanie dużo nam dać. Jasno to wyrażam i on też to wie. W ciągu ostatniego roku wydarzyło się wiele. Ajax to świetny klub dla młodych piłkarzy. Myślę, że to co się stało trzeba już zostawić za nami. Stało się, co się stało, ale dobrze, że znowu jest z nami. Teraz jest w przygotowaniach nieco z tyłu, ale już od pierwszej sesji widać, że bardzo chce. Ma moc i siłę. Nie dostał numeru 9 bez przyczyny. Bardzo w niego wierzymy.”

Zostaw komentarz