#
1
Nazwa
Maarten Stekelenburg
Narodowość
nedHolandia
Pozycja
Bramkarz
Obecna drużyna
AFC Ajax
Urodziny
22 września, 1982
Wiek
41

Maarten Stekelenburg – urodzony 22 września 1982 roku w Haarlem. Były reprezentant Holandii i gracz między innymi Romy, Fulham i Evertonu. Od lata 2020 roku ponownie w Amsterdamie.

Stekelenburg swoją karierę rozpoczynał w Zandvoort’75, po czym dołączył do VV Schoten, aby opuścić ten klub na rzecz akademii Ajaksu Amsterdam w wieku 15 lat. Swój oficjalny debiut Maarten zaliczył 24 lutego 2002 roku w meczu ligowym z NAC Breda. Na początku sezonu 2002-03 wygrał swoje pierwsze trofeum z Ajaksem, kiedy Joden sięgnęli po Johan Cruyff Schaal. W 2004 roku Stekelenburg dopisał do swojego konta również triumf w Eredivisie, do czego przyczynił się rozgrywając 10 spotkań.

Pierwszym bramkarzem Holender został na początku sezonu 2005-06, a pod koniec roku wygrał z klubem KNVB Beker. Kilka miesięcy później Joden z Stekelenburgiem w składzie sięgnęli po kolejny Johan Cruyff Schaal. Po sezonie 2007-08, golkiper został uznany za piłkarza roku, ale w kolejnym sezonie stracił miejsce w składzie na rzecz Kennetha Vermeera. Kiedy Ajax przejął jednak Martin Jol, Stek ponownie został numerem jeden i notował bardzo solidny rok nie tylko w lidze ale również w reprezentacji narodowej. Po wygraniu tytułu w sezonie 2010-11, Stekelenburg po raz drugi został wybrany graczem roku, a następnie odszedł z Amsterdamu za około 6 milionów euro.

 

Kolejnymi przystankami w karierze Holendra były AS Roma, Fulham oraz Monaco i Southampton, gdzie był wypożyczany właśnie z Fulham. W 2016 roku Maarten przeniósł się do Evertonu, gdzie występował przez cztery lata.

22 czerwca ogłoszono, iż doświadczony golkiper wraca do Amsterdamu, gdzie będzie pełnił rolę drugiego bramkarza. To, co wydarzyło się w tym sezonie przeszło oczekiwania wszystkich, w tym samego Stekelenburga. Maarten faktycznie rozpoczął sezon na ławce, ale w lutym przyszła szokująca wiadomość o rocznym zawieszeniu Andre Onany. Stekelenburg mimo obaw wielu kibiców wskoczył do bramki Ajaksu i zagrał naprawdę doskonałą drugą część sezonu. Doświadczony bramkarz grał dobrze, wiele razy ratował Ajax przed stratą gola, a w 21 oficjalnych spotkaniach aż 10 razy zachował czyste konto. Dobra postawa skutkowała również powołaniem do reprezentacji narodowej, w tym na Euro. Doświadczony bramkarz został ostatecznie pierwszym bramkarzem reprezentacji na Mistrzostwach Europy. Przed końcem sezonu Stek przedłużył kontrakt o kolejny sezon, a Joden przygotowywali się do kolejnej kampanii z nim w bramce.