#
6
Nazwa
Davy Klaassen
Narodowość
nedHolandia
Pozycja
Pomocnik
Obecna drużyna
AFC Ajax
Urodziny
21 lutego, 1993
Wiek
31

Davy Klaassen – urodzony 21 lutego 1993 roku w Hilversum. Od 2020 roku ponownie piłkarz Ajaksu Amsterdam.

Klaassen rozpoczął swoją karierę w amatorskim klubie HVV de Zebra’s, skąd trafił do HSV Wasmeer. Rok później został już jednak zrekrutowany do akademii Ajaksu Amsterdam. W sezonie 2011-12 w drużynie Ajaksu A1, Klaassen wygrał Eredivisie i zakończył prestiżowe rozgrywki NextGen Series przegrywając dopiero w finale z Interem Mediolan.

Swój debiut w pierwszej drużynie Davy zaliczył 22 listopada 2011 roku w meczu Ligi Mistrzów z Lyonem. Debiut ligowy przypadł na 27 listopada i mecz NEC Nijmegen. Klaassen wszedł z ławki i po 42 sekundach zdobył bramkę. W kolejnych latach Davy ugruntowywał swoją pozycję w Amsterdamie i był dla Joden coraz ważniejszą postacią. W sezonie 2015-16 po odejściu Niklasa Moisandera został również kapitanem Ajaksu. Klaassen pomógł Ajaksowi w powrocie na szczyt w Holandii. Pod wodzą Franka de Boera Ajax został mistrzem Holandii trzy razy z rzędu. Joden czwarte mistrzostwo z rzędu przegapili w ostatniej kolejce Eredivisie na boisku spadkowicza. Remis z De Graafschap sprawił, iż mistrzem kraju zostało PSV, ale Klaassen i tak odebrał Złotego Buta dla najlepszego piłkarza Eredivisie.

15 czerwca 2017 roku Klaassen za sumę 27 milionów euro przeniósł się do Evertonu, gdzie menadżerem był Ronald Koeman. Niestety Premier League okazało się dla Holendra zbyt wymagające. Przez cały sezon Klaassen wystąpił w zaledwie 7 spotkaniach i już po roku przeniósł się do Werderu Brema za 13,5 miliona euro. W Niemczech Davy grał znacznie lepiej i w sumie zagrał w 69 meczach z 12 golami na koncie. Werder przez długi czas grał jednak o utrzymanie w Bundeslidze i kiedy pojawiło się zainteresowanie ze strony Ajaksu, pomocnik nie zastanawiał się dwa razy. Po kilku latach nieobecności Klaassen wrócił do Amsterdamu za około 11 milionów euro (14 z bonusami).

Powrót byłego kapitana został przyjęty dość chłodno. Wielu kibiców pamiętało Klaassena jako piłkarza wolnego i z dość ograniczoną techniką, co kłóciło się z wizją nowego Ajaksu pod wodzą Erika ten Haga. Przez cały sezon Klaassen miał kilka średnich okresów, w których był mało widoczny i grał średnio, ale ogółem powrót ten można było oceniać tylko pozytywnie. W Eredivisie pomocnik zagrał 29 spotkań, w których zdobył 12 bramek i zaliczył 3 asysty. Kolejne trzy gole piłkarz dołożył w Lidze Europy, gdzie zagrał 6 meczów. Klaassen dorobił się w Amsterdamie przydomku “Mr 1:0”, bowiem wielokrotnie jego gole były tymi, które otwierały wyniki meczów i znacznie ułatwiały Ajaksowi grę oraz zdobywanie punktów. Po powrocie do Amsterdamu Klaassen ponownie mógł przypomnieć sobie, co znaczy gra o stawkę. Davy pod koniec sezonu po raz kolejny podniósł paterę za mistrzostwo Holandii, a w dodatku cieszył się również z wygranej w KNVB Beker.