Nowy dyrektor ds. piłkarskich Ajaxu, Sven Mislintat, będzie miał dużo pracy w pierwszych miesiącach w klubie z Amsterdamu. Będzie musiał podejmować decyzje w imieniu Ajaxu w kilku obszarach, więc zapowiada się ciekawie dla klubu ze stolicy.

Niemiec podpisał kontrakt do 2026 roku. Mislintat mówi: „Od młodości postrzegam Ajax jako jeden z najbardziej kultowych klubów piłkarskich na świecie. To wielki zaszczyt zostać dyrektorem ds. piłkarskich Ajaksu i uważam za swój obowiązek służyć klubowi w najlepszy możliwy sposób”.

W nadchodzącym okresie Mislintat w wielu sprawach będzie musiał podejmować decyzje w porozumieniu z nowymi współpracownikami. Na przykład, są gracze z możliwym życzeniem odejścia, są gracze, których nie opłaca się trzymać w klubie i są gracze z wygasającym kontraktem. Dodatkowo selekcję Ajaxu trzeba będzie zaopatrzyć w kilku nowych zawodników, aby wzmocnić drużynę. Poza tym, Mislintat będzie musiał dokonać wyboru dotyczącego trenera Ajaxu.

Wygasające kontrakty mają: Maarten Stekelenburg, Remko Pasveer, Florian Grillitsch i Loreno Lucca.

Jeśli chodzi o Grillitscha, Ajax ma możliwość skorzystania z opcji przedłużenia kontraktu. W takim przypadku austriacki pomocnik związałby się z Amsterdamem na dodatkowe dwa lata. Pytanie brzmi, czy Ajax, biorąc pod uwagę jego ograniczony wkład w tym sezonie i dość wysoką pensję, chce kontynuować współpracę z Grillitschem. Jeśli chodzi o Luccę, Ajax ma opcję wykupu w kontrakcie wypożyczenia włoskiego napastnika. Podobno Ajax mógłby przejąć go po tym sezonie za 10 milionów euro z Pizy. Szanse na to wydają się jednak bardzo nikłe.

W Ajaxie jest też kilku zawodników z kontraktami krótkoterminowymi lub zawodnikami z kontraktem do lata 2024 roku. Są to Dusan Tadić, Davy Klaassen i Kian Fitz-Jim. W przypadku tych graczy Ajax nadal może ich sprzedać w nadchodzącym lecie, żeby zarobić na ich transferach.

Jurriën Timber , Edson Álvarez i Mohammed Kudus wydają się być obecnie najbardziej pożądanymi zawodnikami Ajaxu za granicą.

Dlatego Mislintat musi dopilnować, aby następnego lata nie doszło do kolejnej wielkiej wyprzedaży najlepszych graczy, jak miało to miejsce w zeszłym roku. Nie będzie to łatwe, ponieważ tej trójce piłkarzy powiedziano w zeszłym roku, że Ajax jest chętny do współpracy przy transferze w nadchodzącym lecie. A jeśli zagraniczny klub położy na stole odpowiednią kwotę, to trudno będzie go zatrzymać w Ajaxie wbrew woli.

Zeszłego lata Ajax pozyskał nowych piłkarzy za ponad sto milionów euro. Kilku z tych graczy siedzi na ławce rezerwowych, więc istnieje możliwość, że ​​niektórzy z nich opuszczą Ajax już po jednym sezonie. Drogie zakupy, takie jak Calvin Bassey (23 mln euro) i Owen Wijndal (10 mln euro), siedzą na ławce pod rządami Heitingi. Obaj zawodnicy nawet nie grali w niedzielę z Fortuną Sittard, a Wijndal jest obecnie za młodymi talentami Youri Baasem i Jorrelem Hato w kolejności do zmiany.

Wątpliwości budzi też Jorge Sánchez. Meksykanin dużo grał w ostatnim okresie pod nieobecność Renscha, ale według wielu nie spełnił oczekiwań. Brian Brobbey – odkupiony z RB Leipzig za 16 mln euro – również nie jest zawodnikiem podstawowym. Ponadto istnieje wiele znaków zapytania co do jego sprawności. Kilku analityków krytycznie odniosło się do faktu, że nie może wytrzymać dziewięćdziesięciu minut.

Pytanie brzmi zatem, co Mislintat zrobi z tymi graczami. Czy da im kolejną szansę na pokazanie się przed sezonem lub z trakcie, czy też wybierze i sprzeda tych graczy – być może ze stratą?

A co z transferami do Ajaxu? Zeszłego lata okazało się, że nie jest łatwo pozyskać nowych graczy, którzy są od razu gotowi do gry. Ajax będzie musi szukać wzmocnień na kilku pozycjach – szczególnie w obronie i w sektorze centralnym – to może stać się o tyle trudne, jeśli klub straci Timbera, Álvareza i Kudusa. W takim przypadku, trzeba szukać jakościowych następców.

Oczywiście są do dyspozycji zawodnicy wypożyczeni. W tej chwili Jay Gorter, Kik Pierie, Anass Salah-Eddine, Naci Ünüvar i Mohamed Daramy grają na zasadzie wypożyczenia odpowiednio w Aberdeen FC, Excelsior, FC Twente, Trabzonspor i FC Kopenhaga.

Gorter niedawno mówił o swojej przyszłości w Ajaxie. Utalentowany bramkarz ma nadzieję na swoją szansę, ale jednocześnie co tydzień mówi co innego. Zimą sprowadzono nowego bramkarza w postaci Geronimo Rulliego, więc perspektywy Gortera w Ajaxie nie uległy poprawie.

Dla Pierie’go przyszłość w Ajaxie wydaje się skończona, dlatego istnieje duża szansa, że ​​zostanie sprzedany tego lata.

Jeśli chodzi o Salaha-Eddine’a, on chce spróbować swojej szansy w Ajaksie w przyszłym sezonie tak powiedział w wywiadzie.

Ünüvar gra niewiele w Trabzonsporze, podczas gdy Daramy często gra w FC Kopenhadze. W ostatnich tygodniach był w dobrej formie, choć wie też, że rywalizacja na lewej stronie w Ajaxie ze Stevenem Bergwijnem, Tadiciem i dobrze zapowiadającym się belgijskim talentem Miką Godtsem nie będzie łatwa.

Trudna wydaje się też decyzja dotycząca trenera. Czy będzie to John Heitinga, Peter Bosz czy ktoś zupełnie inny? Mislintat będzie musiał dokonać wyboru trenera Ajaxu w porozumieniu z nowymi kolegami z klubu. Na razie Heitinga jest trenerem amsterdamskiego klubu do końca sezonu, choć nie ukrywa, że ​​w przyszłym sezonie chciałby być także trenerem Ajaksu.

Według De Telegraaf jest duża szansa, że ​​Heitinga w przyszłym sezonie będzie również trenerem drużyny z Amsterdamu, między innymi dlatego, że Edwin van der Sar nie widzi Bosza, jako trenera. Czas pokaże, czy Mislintat myśli tak samo. Mislintat chciał swego czasu sprowadzić Bosza do VfB Stuttgart, gdy  był tam dyrektorem technicznym.

Jak będzie, zobaczymy. Naszym zdaniem potrzebny jest nowy trener i to on m. in. powinien być odpowiedzialny za budowę nowego zespołu.

źr. ajaxshowtime.com

Zostaw komentarz