Największy wielofunkcyjny stadion w Holandii, który po upływie ponad 20 lat nadal jest uznawany za przełomowy i jeden z najbardziej innowacyjnych na świecie.

Stadion De Meer w pewnym momencie przestał spełniać swoje wymagania i klub musiał opracować plany nowego obiektu, co miało miejsce już pod koniec lat osiemdziesiątych. Pierwsze plany pojawiły się jeszcze wcześniej, gdy Amsterdam walczył o organizację Igrzysk Olimpijskich 1992. Po porażce zdecydowano się zmienić koncepcję nowego stadionu i usunąć bieżnię, a dodać rozsuwany nad boiskiem dach, co było w tamtych czasach pomysłem bardzo innowacyjnym. Autorem projektu był Rob Schuurman i to według jego wizji ruszyła budowa, która trwała od listopada 1993 roku do lipca 1996 roku.

Uroczyste otwarcie stadionu Amsterdam ArenA nastąpiło w sierpniu 1996 roku. Z tej okazji rozegrano mecz z Milanem, który pokonał Ajax 3:0. Kilka tygodni później na Arenie wystąpiła pierwsza międzynarodowa gwiazda – Tina Turner z serią trzech koncertów, które w sumie zgromadziły ponad 155 tysięcy osób. Był to przykład tego, że stadion nie jest wyłącznie piłkarski.

Jak już wspomniano – stadion ma rozsuwany dach, który składa się z dwóch części o wymiarach 37×120 metrów każda i w sumie ważący 520 ton. Dach można otworzyć lub zamknąć w ciągu 18 minut. Z perspektywy futbolu zamykany dach stwarza możliwość gry praktycznie przy każdej pogodzie, jednak wpływa negatywnie na murawę. Ajax miał z tym wiele problemów i w poprzednich latach nawierzchnię trzeba było wymieniać wielokrotnie. Aktualnie klub regularnie instaluje specjalne lampy, które sprawiają, że częsta wymiana murawy nie jest konieczna.

Na pierwsze duże wydarzenia piłkarskie w Amsterdamie nie trzeba było długo czekać. ArenA została wybrana gospodarzem finału Ligi Mistrzów w 1998 roku. Real Madryt zmierzył się wówczas z Juventusem i zwyciężył 1:0 po bramce Predraga Mijatovicia. Dwa lata później Holandia wraz z Belgią byli współorganizatorami Mistrzostw Europy 2000. W Amsterdamie rozegrano pięć spotkań tej prestiżowej imprezy. Trzy pojedynki grupowe: Holandia – Czechy 1:0, Słowenia – Hiszpania 1:2, Francja – Holandia 2:3, ćwierćfinał Turcja – Portugalia 0:2 oraz półfinał Włochy – Holandia, który po rzutach karnych wygrali Włosi.

W kolejnych latach Amsterdam ArenA regularnie gościła u siebie reprezentację Holandii. W 2013 roku w stolicy odbył się finał Ligi Europy, w którym Chelsea pokonała Benfikę 2:1.

W grudniu 2016 roku oficjalnie ogłoszono, że na stadionie wymienione zostaną krzesełka na trybunach, co od wielu lat było życzeniem kibiców Ajaksu. Od początku trybuny na Arenie były kolorowe i nie zgrywały się z klubowymi barwami. Na początku 2017 roku rozpoczęto proces instalowania nowych, czerwonych krzesełek. Ponadto w środkowej części trybun pojawił się duży biały napis AJAX, a w górnych narożnikach białe krzyże, które są symbolem świętego Andrzeja i które znajdują się również w herbie miasta. Ostatnia porcja czerwieni na trybunach pojawiła się na początku 2018 roku.

W marcu 2016 roku zmarł legendarny Johan Cruijff, co automatycznie rozgrzało dyskusję na temat tego, by Holender stał się oficjalnym patronem stadionu Ajaksu. 25 kwietnia 2017 roku, w dniu siedemdziesiątych urodzin Cruijffa podpisano list intencyjny o zmianie nazwy obiektu w ciągu sześciu najbliższych miesięcy. Procedura zmiany nazwy przeciągnęła się jednak o kilka tygodni, jednak w końcu wszystkie zaangażowane strony doszły do końcowego porozumienia. W dniu kolejnych urodzin Cruijffa, 25 kwietnia 2018 roku oficjalnie zaprezentowano nową nazwę i logo stadionu – JOHAN CRUIJFF ARENA! Od początku sezonu 2018/19 stadion funkcjonuje właśnie pod taką nazwą.

ArenA otrzymała również organizację kilku spotkań Mistrzostw Europy 2020, które z powodu pandemii koronawirusa zostały przełożone na 2021 rok. Z tego powodu zdecydowano się na kolejną rozbudowę stadionu. Tym razem zostaną zapełnione cztery narożniki. Co ciekawe, część nowych trybun będzie można podnieść tak, by do środka mógł wjechać ciężki sprzęt w przypadku organizacji na przykład kolejnych koncertów. Zapełnienie narożników da Arenie dodatkowe 880 miejsc pojemności. Koniec prac zaplanowano na lipiec 2020.

Pojemność: 54990
Czas budowy: 26 listopada 1993 – 1 lipca 1996
Koszt: 140 mln euro
Projekt: Rob Schuurman
Wykonawca: Ballast Nedam, Royal BAM Group
Inauguracja: 14 sierpnia 1996 (Ajax – AC Milan 0:3)
Oświetlenie: 2000 lux
Poprzednia nazwa: Amsterdam ArenA (1996-2018)
Adres: Arena Boulevard 29, 1100 AM Amsterdam